Najczęściej zadawane pytania dotyczące protez piersi

P: Dlaczego należy nosić protezę piersi?

Proteza piersi jest specjalnie zaprojektowana po to aby uzupełnić ubytek tkanki powstały na skutek mastektomii, częściowej mastektomii lub usunięcia guzka. Właściwy rozmiar, kształt i waga protezy piersi pozwalają zachować naturalna równowagę ciała i symetrię. Zapobiega to bólom szyi, bólom pleców i sztywnieniu ramion.

P: Jakie są dostępne typy protez?

Obecnie dostępnych jest kilka typów protez. Najbardziej popularne są silikonowe protezy piersi naśladujące naturalny wygląd i ruch piersi. Silikonowe protezy dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach i wagach. Dostępna jest także specjalna proteza pływacka przeznaczona dla kobiet lubiących pływać lub do celów rehabilitacji.

P: W jaki sposób czyścić protezę piersi?

Protezę piersi należy czyścić używając delikatnego mydła i wody. Następnie osuszyć ręcznikiem. Więcej informacji znajdzie Pani w rozdziale Pielęgnacja protezy piersi.

P. W jaki sposób dbać o protezę piersi?

Każda proteza dostarczana jest w kartonowym opakowaniu. Prosimy zachować pudełko i używać do przechowywania protezy. Prosimy nie używać pudru, balsamów i perfumów w pobliżu protezy piersi. Należy zachować ostrożność przy posługiwaniu się ostro zakończonymi przedmiotami aby nie przekłuć lub rozedrzeć protezy.

P: Czy mogę pływać w mojej protezie?

Silikonowa proteza piersi jest nieprzemakalna. Można ją nosić w wodzie. Należy zawsze umyć protezę po skorzystaniu z kąpieli. Dostępna jest specjalna pływacka proteza piersi przeznaczona do pływania.

P: Czy silikon, z którego zrobiona jest proteza piersi jest bezpieczny?

Tak. Jest to specjalny rodzaj silikonu zamknięty w poliuretanowej kieszeni. Proteza piersi powinna być noszona w specjalnym biustonoszu tak więc nie ma bezpośredniego kontaktu ze skóra i nie ma możliwości wywołania podrażnień. Jeśli proteza ulegnie nakłuciu bądź rozdarciu silikon nie będzie absorbowany przez skórę.

P: Czy proteza piersi jest refundowana przez NFZ?

Tak. Personel naszych sklepów medycznych Pofam-Poznań udzieli Pani wszelkich informacji.